Oskar Svanlund har valt att utnyttja en klausul i sitt kontrakt och lämnar oss för spel i Hockeyallsvenskan och Kristianstad.
-Vi trodde inte att det skulle bli så att Oskar skulle lämna oss men vi har hela tiden haft det med oss som en risk, säger Erik Belin.
Erik fortsätter, -Vi vill direkt presentera en ersättare till Svanlund, Lucas Edmonds ansluter till oss resten av säsongen.
-I Lucas får vi en driven spelare med bra puckkontroll och näsa för mål och vi tycker inte att vi förlorade på att agera snabbt i det här fallet, utan snarare känner oss mer nöjda i skiftet som blev.
Vi tackar Oskar Svanlund för tiden i Karlskrona HK och önskar lycka till framöver samtidigt som vi hälsar Lucas Edmonds varmt välkommen tillbaka.