KHK sillyseason 2018/2019 - En härlig rivstart på sillyseason!

18 april 2018 18:45
Pressmeddelande

En härlig rivstart på sillyseason ikväll! I samband med säsongens första Sillyseason som hölls i NKT Arena Karlskrona presenterades såväl nyförvärv och förlängningar för både herr- och damlag. Även tre tränarnyheter presenterades. Kvällen inleddes med information från ordförande Tobias Larsson, intervju med Patric Larsson samt damtränaren Alexander Blomqvist.


Först ut var huvudtränaren för herrlaget Ove Molin som nu fortsätter i Karlskrona HK. Vi är oerhört glada att Ove väljer att fortsätta i KHK. Han kom in som assisterande tränare inför säsongen 2015/2016. Nu gör han sin andra säsong som huvudtränare i KHK.
Kontraktet är skrivet på 2 år.

Sportchef Patric Larsson om Ove Molin:
-Ove har ett bra ledarskap och besitter stor hockeykunskap. Jag är glad att Ove är kvar och att han är en del av det lag vi nu vill bygga med en ny och tydlig spelidé.

Ove Molin på Eliteprospect: http://www.eliteprospects.com/staff.php?staff=2532

Kvällens andra nyhet var att Arto Miettinen som tränat klubbens J20-lag lyfts upp till herrlaget för att komplettera Ove Molin som assisterande tränare. Arto har tränat J20 i tre säsonger ihop med Timo Leinonen. Innan dess har han även varit assisterande tränare i både KRIF och Oskarshamn.

Sportchef Patric Larsson om Arto Miettinen:
-Arto är en modern tränare som ihop med Timo gjort det fantastiskt bra i J20. Det är en tränare med bra attityd, blick för spelet och som plockar ut det bästa av varje spelare. Jag tycker han passar bra in i vårt lagbygge och kompletterar Ove på ett bra sätt. Kontraktet är skrivet på 2 år.

Arto Miettinen på Eliteprospect: http://www.eliteprospects.com/player.php?player=1349

Den tredje tränarnyheten för kvällen var att även den gamla målvaktikonen Timo Leinonen får uppdraget som målvaktstränare i herrlaget. Han kombinerar den rollen med rollen som assisterande tränare i J20 och jobbet med hockeygym. Timo är en hyllad hjälte i klubben och gjorde fem år som målvakt. Han var med och tog klubben till HockeyAllsvenskan och SHL.

Sportchef Patric Larsson om Timo Leinonen:
-Precis som Arto så har Timo gjort ett jättejobb i J20. Vi vet vad vi får i Timo och han har visat att han kan utveckla målvakter. Han finns i organisationen, brinner för klubben och det var ett naturligt val för oss. Han är ju dessutom en riktig KHK-ikon och det gör inte saken sämre.

Timo Leinonen på Eliteprospect: http://www.eliteprospects.com/player.php?player=1126

Damlaget landar en spännande värvning i Mickaela Trobäck Paulsson. En 18 årig forward som är fostrad i Linköping. En spelare som Conny Olausson hoppas mycket på. Vi välkomnar Mickaela till KHK!

Tränare Conny Olausson om Mickaela:
-Mickaela är en välskolad back som är intressant i vårt lagbygge för seniorlaget. Hon har bra skridsko-, klubbteknik och spelförståelse. En tvåvägsback som gör ett par mål per säsong med bra skott. Rätt ålder för att bygga på och rota sig i Karlskrona.

Mickaela Trobäck Paulsson på Eliteprospect: http://www.eliteprospects.com/player.php?player=373308

Vi fortsatte med tre fina värvningar för herrlaget.

Ikväll presenterades Kalle Miketinac för KHK. 19-åringen som startade i KRIF, fortsatte i KHK och hamnade i Frölundas organisation. Han återkommer nu i KHK-tröjan på lån från Frölunda. Kontraktet är skrivet på 1 år. Vi välkomnar Kalle tillbaka till KHK!

Sportchef Patric Larsson om inlånet av Miketinac:
-Kalle som kommer tillbaka till KHK är en ung hockeytalang. Han är en offensiv kraft och en center som är duktig med puck, har bra speed och fysik.

Kalle Miketinac på Eliteprospect: http://www.eliteprospects.com/player.php?player=265830

Den andra herrlagsvärvningen som presenterades var Joseph Jonsson som fortsätter i KHK efter en säsong i herrlaget. Han kom från Boro/Vetlanda till vårt J20-lag inför säsongen 2016-2017 men fick omedelbart speltid i seniorlaget. Säsongen efter erbjöds han ett kontrakt. Härligt att få ha Joseph kvar i klubben. Kontraktet är skrivet på 1 år.

Sportchef Patric Larsson om förlängningen av Joseph: -Det känns bra att få behålla Joseph i laget. Han har bevisat vad han går för, han är ung och utvecklingsbar fortfarande. Joseph passar bra in i lagbygget med sin attityd och fart.

Joseph Jonsson på Eliteprospect: http://www.eliteprospects.com/player.php?player=191272

Och det tredje förvärvet som presenterades var Daniel Norbe. Han hämtas från Tingsryds AIF där han spelat tre år i HockeyAllsvenskan. Den 22-åriga backen är hockeyfostrad i Växjö. Hans avtal är skrivet på 2 år. Vi välkomnar Daniel till KHK!

Sportchef Patric Larsson om nyförvärvet Norbe:
-En riktigt duktig två-vägsback som kan spela både boxplay och powerplay. Han har bra fysik, ett bra skott och är snabb på skridskorna. Också en spelare som passar in väl i vår spelidé.

Daniel Norbe på Eliteprospect: http://www.eliteprospects.com/player.php?player=38719

Nyhet! Ett fjärde nyförvärv kom under själva silly-träffen. Vi fick ett härligt besked att Boro/Vetlanda-sonen Linus Karlsson signat med KHK. Ett år är kontraktet skrivet på. Härligt att Linus fortsätter i KHK.

Sportchef Patric Larsson om Linus Karlsson: _-Vi är oerhört glada över att Linus vill stanna. Klokt beslut av Linus. En kreativ spelare som göra andra bättre. Klok spelare som hittar passningsvägar och mål.

Linus Karlsson på Eliteprospect: http://www.eliteprospects.com/player.php?player=314906

Vi tackar alla härliga fans som förgyllde aftonen och denna första sillyseason-träff.

Det är VI som är KHK!

Karlskrona HK